Kérjük erősítsd meg regisztrációdat új jelszó kérésével! Szállítás Fizetés Kapcsolat GYIK
Bókay Antal, Bollobás Enikő, Demjén Zsófia, Fabó Kinga, Gerevich József, Lázár Júlia, Matuszka Balázs, Moretti Magdolna, Németh Attila, Ocsovai Dóra, Zsédel Krisztina
Sylvia Plath, amerikai költő és prózaíró személye Az üvegbura című, önéletrajzi ihletésű kultuszregénye és tragikus öngyilkossága okán vált világszerte ismertté. Ám az, hogy milyen összefüggések voltak a költőnő kettősségekkel jellemzett személyisége, magánéletének részletei és irodalmi munkássága között, eddig csak kevesek előtt tárult fel. Ki volt valójában Sylvia Plath; a nő, az alkotó, az anya, a gyermek, a páciens? Jelen kötet számára szerkesztője, Gerevich József pszichiáter olyan, interdiszciplináris nézőpontokat ötvöző tanulmányokat válogatott, amelyekből egyedülálló pszichobiográfiai keresztmetszet körvonalazódik.
Az elemzések kitérnek a költőnő személyes dilemmáira, küzdelmes alkotói karrierjére, miközben pszichiátriai betegségéről, annak tüneteiről és kezeléséről adnak hiteles részleteket. Van-e összefüggés kreativitás és öngyilkossági hajlam közt? Volt-e Plath írói tevékenységének terápiás hatása? Miért nem volt felhőtlen kapcsolata szüleivel és férjével, Ted Hughes brit költővel? Hogy jelent meg mindez Plath mindennapi életében és milyen lenyomata fedezhető fel a művekben? A kérdésekre választ keresve arra is fény derülhet, mi vezethetett el végül a fiatal nő öngyilkosságához.
Az olvasót elismert pszichiáterek, irodalom- és nyelvtudósok, pszichológusok, költők, kultúrtörténészek vezetik be a Plath életműve, élettörténete és betegsége közötti összefüggésekbe. A kiadvány további különlegessége, hogy az elemzésekben eddig még nem publikált önéletrajzi dokumentumokra lelhetünk, a megjelenés apropójából pedig új szöveg- és versfordítások születtek, többek közt a Naplókat fordító Lázár Júlia tollából.
szöveg